SUL Finalen

Välkomna till Eskilstuna och årets SUL final.
Vi hoppas på spännande och trevliga matcher.

Tänk på att detta är ett ungdomsarrangemang där ansvaret på oss vuxna att uppträda som ett föredöme är viktigt
Tidsprogram för årets SUL Final

10:15 Inmarsch och presentation av lagen
Ca 10:30 Inspelning och start av matchspel för klassen 0–18 år, match 1–6
Ca 11;00 Inspelning och start av matchspel för klassen 0–12 år, match 1–3
Ca 11:45 Lunch
Ca 12:30 Fortsatt matchspel för klassen 0–18 år, match 7 till 11.
Fortsatt matchspel klassen 0–12 år, match 4–6
Ca 13:15 Final för klassen 0–12 år
Ca 13:40 Final för klass 0–18 år
Ca 14:30 Prisutdelning för alla!
Prisutdelare är Förbundskaptenen för juniorer Robert Andersson
Bildspela från SUL Finalen 2022

SUL Finalen 2022 - Finalspel 0-18

Tabell

Lag Spelade Vinst Oavgjort Förlust Poäng Total Differens Snitt
Teram Baltzar Rosa 24  24 : 3  21  198 
 
Team Gamleby BC 24  24 : 3  21  186 
BK Granen 21  21 : 6  15  186 
BK Tegner Orange 15  15 : 12  184 
Team Eldklotet BK 15  15 : 12  172 
Bålsta BC 12  12 : 15  -3  171 
BK Thule 12  12 : 15  -3  167 
Team Baltzar Blå 6 : 21  -15  161 
Stånga IF 6 : 21  -15  156 
Vakant 0 : 27  -27 
Finallagen BK Bågen och BK Stånga

Finalspel 0-12 år

  1. BK Bågen SUL
  2. Stånga IF SUL 1
  3. Tollarps BK SUL 1 (Kom inte till finalen)
  4. Vimmerby BK SUL 1 (Kom inte till finalen)

Då endast 2 lag kom till spel så spelade lagen en match där först till 4 vinster segrade. BK Bågen vann med 4-1 mot BK Stånga
BK Tegnér Orange segrade i 0-18 årsklassen

Finalspel 0-18 år

Kvartsfinaler
Team Baltzar Rosa - Team Baltzar Blå (213-200)
Team Gamleby - BK Thule (199-214)
BK Granen - Bålsta BC (213-252)
BK Tegner Orange - Team Eldklotet BK (227-197)


Semifinaler

Team Baltzar Rosa - BK Tegner Orange (173-178)
Bålsta BC - BK Thule (155-190)


Final
BK Thule - BK Tegner Orange (173-205)





  • Lagen möter varandra i Round Robin över en serie per match.
  • Efter 11 spelade serier, går de 8 bästa lagen vidare till en cup där 1:an möter 8:an, 2:an möter 7:an osv.
  • Varje match spelas över 1 serie.
  • Segrande lag spelar semifinal och därefter är det final för de två segrande lagen.
  • Vid oavgjort resultat i cupen, spelas ruta 8-9-10 till matchen är avgjord.

Finalsteg 1 spelas med banpoäng, segrande serie ger 3 poäng, oavgjord serie ger 1 poäng och förlust ger 0 poäng.
Om två eller flera lag ligger på samma poäng inför semifinalerna, är det kägelpoängen som avgör placeringen. Har lagen samma poäng är det inbördes möten som avgör placeringen



  • Team Baltzar Blå SUL
  • Tollarps BK SUL 2 (Kom ej till finalen)
  • BK Tegnér SUL Orange
  • Team Eldklotet BK SUL 2
  • Team Baltzar Rosa SUL
  • Stånga IF SUL 2
  • BK Thule SUL
  • BK Granen SUL 1
  • Team Gamleby BC SUL
  • Bålsta BC SUL
  • Tollarps BK SUL 3 (Kom ej till finalen)
  • Tollarps BK SUL 4 (Kom ej till finalen)